حامد اسماعیلی

رشته ی مهندسی برق

بازدیدها: 126

برای لحظه‌ای زندگی بدون برق را تصور کنید! نه اینترنت، نه گوشی، نه یخچال، نه روشنایی … هیچ کدام وجود نخواهند داشت! شاید همین مقدار کافی باشد که به اهمیت رشته مهندسی برق پی ببرید.

این رشته، به عنوان یکی از اولویت‌های رتبه‌های بالای دانش آموزانی است که رتبه‌های بالا در کنکور سراسری کسب می کنند

معرفی رشته مهندسی برق

رشته برق با اختراع لوله خلاء دیود دریچه ترمیونیک در سال ۱۹۰۴ توسط جان آمبروس فلمینگ متولد شد. لوله خلاء با تولید تعداد زیادی از جریان ورودی آن به عنوان تقویت کننده جریان عمل می کند. این پایه و اساس همه وسایل الکترونیکی ، از جمله رادیو ، تلویزیون و رادار، تا اواسط قرن ۲۰ بود. مهندسی برق در اصل طراحی ، ساخت و نگهداری سیستم‌های کنترل الکتریکی ، ماشین آلات و تجهیزات است.اصطلاح مهندسی برق اغلب شامل مهندسی الکترونیک است. در حالی که مهندسان برق عمدتاً بر تولید و توزیع برق در مقیاس بزرگ متمرکز هستند و مهندسان الکترونیک به مدارهای الکترونیکی کوچکتر متمرکز هستند و اغلب نیز با رایانه‌ها و سایر فن‌آوری‌های مدرن کار می کنند.

یک مهندس برق کسی است که فیزیک و ریاضیات برق، الکترومغناطیس و الکترونیک را برای طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم‌های جدید برق و همچنین برای حل مشکلات و آزمایش تجهیزات، استفاده می کند.

مهندسین برق در حال حاضر بر روی پروژه‌های مختلف، از طراحی لوازم خانگی تا طراحی سیستم‌های مخابراتی در مقیاس بزرگ، نیروگاه‌های برق و سیستم‌های ارتباطی ماهواره‌ای کار می کنند.

گرایش‌های مهندسی برق

  • گرایش الکترونیک
  • گرایش سیستم‌های انرژی الکتریکی
  • گرایش مخابرات
  • گرایش کنترل
  • گرایش سیستم‌های دیجیتال
  • گرایش بیوالکتریک
  • گرایش قدرت

یک مهندس برق چه کار می کند؟

مهندسین برق در پروژه‌های مختلف مانند کامپیوتر، روبات، تلفن‌های همراه، رادار، سیستم‌های ناوبری، سیم کشی و نورپردازی در ساختمان‌ها و سایر انواع سیستم‌های الکتریکی کار می کنند.

بیشتر و بیشتر، مهندسین برق بر روی سیستم‌های کامپیوتری (CAD) برای ایجاد طرحواره‌ها و ایجاد مدارها متکی هستند و از کامپیوترها برای شبیه سازی نحوه عملکرد دستگاه‌های الکتریکی و سیستم‌ها استفاده می کنند. از این رو، تسلط بر کار با رایانه و نرم‌افزارهای تخصصی یکی از مهمترین الزامات موفقیت در این رشته به‌حساب می‌آید.

مهندسین برق در صنایع مختلف کار می کنند و مهارت‌های مورد نیاز آنان نیز متفاوت است. ابزار و تجهیزاتی که ممکن است به مهندس برق نیاز داشته باشند نیز متغیر هستند و می توانند از یک ولتمتر ساده تا یک تحلیلگر بالا به نرم افزار پیشرفته طراحی و تولید تقسیم شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *